Puslapis kraunamas...
Lietuvos Respublikos APLINKOS MINISTERIJA
Meniu kraunamas...
 
svetainės medis email print english
 

Aktualijos

Vieninga gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinė sistema bus privaloma visam verslui

2017-11-28BFL nuotr.

Aplinkos ministerijos baigiama diegti Vieninga gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinė sistema (GPAIS) pradės veikti 2018 m. sausio 1 d. ir bus privaloma visam verslui – gamintojams ir importuotojams, jų organizacijoms, atliekų tvarkytojams, darytojams ir kitiems atliekų sektoriaus dalyviams.

Kadangi ligi šiol atliekų apskaitą jie atlieka „popieriuje“, teks išmokti naudotis naująja – elektronine – sistema. „GPAIS nėra lengvai perkandamas riešutėlis, todėl numatome pereinamąjį pusmečio laikotarpį – iki 2018 m. birželio 30 d. – įmonėms prisitaikyti prie naujovės“, – sako aplinkos viceministras Dalius Krinickas. – Siekdami palengvinti duomenų perdavimą GPAIS, planuojame sukurti įvairių integracijų, kad verslo subjektai galėtų teikti duomenis iš savo verslo valdymo sistemų.“ Pereinamasis laikotarpis bus reglamentuotas aplinkos ministro įsakymu.

Šiuo metu vyksta GPAIS bandomoji eksploatacija. Joje dalyvaujančios įmonės testuoja šią sistemą, teikia pastabas ir pasiūlymus, kaip ją tobulinti.

Ruoštis darbui su naująja sistema Aplinkos ministerija verslininkus kviečia jau nuo vasaros. Buvo surengti GPAIS pristatymai, o dabar rengiami specialūs mokymai būsimiems jos naudotojams. Mokymų medžiaga paskelbta ministerijos tinklalapyje. GPAIS naudojimosi vadovus ir instrukcijas bus galima rasti puslapyje www.gpais.eu. Jame bus paskelbti ir telefonų numeriai bei el. paštas, kuriais bus teikiamos konsultacijos, nuo sausio 1 d.

GPAIS naudotojai netruks įsitikinti, kad tai funkcionali sistema. Ji gerokai palengvins visą apskaitą. Pavyzdžiui, metinei ataskaitai sugeneruoti pagal atliekų tvarkymo apskaitos žurnalų duomenis pakaks vieno mygtuko paspaudimo. Dauguma apskaitos procesų bus automatizuoti. Kitaip tariant, GPAIS pati atliks nemažai veiksmų, kuriuos dabar atlieka įmonės.

Sistema taip pat užtikrins efektyvesnę atliekų tvarkymo sistemos dalyvių kontrolę, kadangi bus greičiau gaunami ir tikslesni atliekų tvarkymo, gaminių ir pakuočių tiekimo rinkai apskaitos duomenys. Reikalavimas turėti atliekų vežimo lydraštį jas vežant padeda veiksmingiau kontroliuoti atliekų tvarkymo procesą, nes tai leidžia aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnams vertinti visą atliekų „judėjimo“ kelią ir sumažėja galimybių atliekų darytojams ar tvarkytojams atsikratyti atliekomis pažeidžiant teisės aktų nuostatas.

GPAIS – tai didžiulis šuolis ne tik lengvinant gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitą atliekų tvarkytojams ir kontroliuojančioms institucijoms, bet ir užtikrinant didesnį atliekų sektoriaus skaidrumą. Aplinkos ministerija yra nustačiusi ne vieną atvejį, kai klastojami atliekų sutvarkymo faktą įrodantys dokumentai, kuriais remiantis gamintojai ir importuotojai atleidžiami nuo mokesčio mokėjimo į valstybės biudžetą. Pradėjus veikti GPAIS, nebeliks galimybių piktnaudžiauti. Ši sistema leis matyti realius, tikslius atliekų kiekius ir tai, ar jie sutvarkyti.

Atliekų tvarkytojai, norėdami pradėti naudotis GPAIS, iš pradžių turės suvesti pradinius atliekų likučius, o įmonių vadovai turės paskirti savo atstovus, kurie naudosis šia sistema. Kaip reikalauja Atliekų tvarkymo įstatymas (4 str. 1 d.), atliekų turėtojas pagal sudarytą rašytinę sutartį dėl atliekų naudojimo ir (ar) šalinimo atliekas perduoda atliekų tvarkytojams, turintiems teisę tvarkyti atliekas, išskyrus komunalinių atliekų perdavimą, vadovaujantis šio įstatymo 301 straipsniu. Atliekų perdavimas nuo 2018 m. sausio 1 d. vyks daugiausia su lydraščiais, kurie bus pildomi GPAIS. Rašant lydraštį, bus privalu nurodyti sutartį. Jos nenurodžius, nebus galima formuoti lydraščio ir perduoti atliekų. Lydraščio nereikia pildyti, kai atliekų surinkėjas netiesiogiai (pvz., mišrių komunalinių atliekų vežimo, atliekų surinkimo apvažiavimo būdu iš gyventojų, produktų platintojų, pakuočių pardavėjų atvejais) gautas iš atliekų turėtojų, kurie neprivalo turėti rašytinės sutarties dėl atliekų naudojimo ir (ar) šalinimo, atliekas veža apdoroti.

Prieš pradėdami naudotis GPAIS, atliekų tvarkytojai turi pasitikrinti, ar jų veikla atitinka Atliekų tvarkytojų valstybės registre nurodytus duomenis. Kadangi iš šio registro GPAIS pati gaus duomenis, tai ji neleis priimti atliekų tam atliekų tvarkytojui, kuris netvarko nurodytos atliekos ar neužsiima nurodytomis atliekų tvarkymo veiklomis.

Viešųjų ryšių skyrius

2017-11-28