Puslapis kraunamas...
Lietuvos Respublikos APLINKOS MINISTERIJA
Meniu kraunamas...
 
svetainės medis email print english
 

Aktualijos

Urbanistiniame forume – ir diskusijos, ir apdovanojimai

2017-10-23


Apdovanojimas - Gintarui Balčyčiui
Gintarės Grigėnaitės nuotr.

Praėjusį penktadienį Panevėžyje į tradicinį, jau vienuoliktąjį, urbanistinį forumą susirinkusius architektus, urbanistus, savivaldybių administracijų ir bendruomenių atstovus, nekilnojamojo turto vystytojus vienijo bendras siekis – diskutuojant aptarti šalies miestų ateitį.

Forumą pradėjęs aplinkos viceministras Martynas Norbutas palinkėjo diskusijų metu galvoti apie darnius ryšius tarp keturių pagrindinių elementų: medžio, kelio, namo ir žmogaus. Derinant šiuos elementus, pasak viceministro, svarbus vaidmuo tenka visuomenei. Šiai minčiai pritarė Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos valdybos pirmininkas Robertas Dargis. Jis pažymėjo, kad miesto ateitį gali nuspręsti tik to miesto gyventojai ir todėl būtina stiprinti savivaldos vaidmenį.

Forumo dalyviai išklausė žymių užsienio urbanistų pranešimų, susipažino su tarptautine patirtimi. Nors Lietuvoje ir bandoma neatsilikti nuo europinių planavimo tendencijų, bet kol kas atotrūkis yra didelis. Mūsų urbanistiniai projektai dažnai apsiriboja tik fizinės aplinkos planavimu, trūksta kompleksinio požiūrio.

Urbanistinės politikos formavimo principams įtvirtinti yra rengiama Lietuvos urbanistinė chartija. Su jos gairėmis supažindino Aplinkos ministerijos Statybos ir teritorijų planavimo departamento Urbanistikos ir architektūros skyriaus vyriausioji specialistė Dovilė Lazauskaitė. Apie poreikį turėti tokias nacionalines gaires kalbėjo šio departamento direktorius Marius Narmontas. Šį poreikį lėmė ilgametė urbanistinių forumų patirtis ir 2016 m. pasirašytas Amsterdamo paktas, kuriuo nustatyta ES miestų darbotvarkė, ir per JT konferenciją „Habitat III“ priimta Naujoji miestų darbotvarkė.

Apie aktualiausias šalies urbanistines problemas forumo dalyviai diskutavo  išsiskirstę į kelias temines darbo grupes. Aplinkos ministerija organizavo kūrybines dirbtuves „Geresnė viešojo valdymo sistema miestų vystymuisi“, kurių tikslas, pasak jas moderavusio Mariaus Narmonto, – prisidėti stiprinant strateginį mąstymą viešojo valdymo institucijose ir gerinant jų veiklos valdymą. Buvo siekiama atkreipti dėmesį į tai, kad prioritetinėse viešosios politikos srityse, kai problema kyla dėl įvairių socialinių ir ekonominių veiksnių, o miestai ir yra šių veiklų židinys, reikia kuo platesniu mastu derinti nuomones ir ieškoti ministerijų, savivaldos ir profesinių asociacijų sutarimo.

Forumo metu aplinkos viceministrai Rėda Brandišauskienė ir Martynas Norbutas įteikė Aplinkos ministerijos 2017 m. apdovanojimus už kūrybinius laimėjimus urbanistikos ir architektūros srityse.

Negyvenamųjų statinių kategorijoje laurus nuskynė architektai Gintaras Balčytis, Jurgita Šniepienė, Kęstutis Vaikšnoras ir Paulius Vaitiekūnas už Kauno autobusų stoties pastatą. Šis projektas, vertinimo komisijos požiūriu, buvo neabejotinas lyderis. „Keletą metų neturėsime tokio įstabaus projekto, kuris gimė nelengvai – per 10 metų sunkaus darbo ir įveikęs daug iššūkių“, – sakė Rėda Brandišauskienė. Atsiimdamas apdovanojimą Gintaras Balčytis kalbėjo: „Atliepiant į urbanistines tendencijas ir forumo idėjas, man reikėtų kviesti visus persėsti iš automobilių į viešąjį transportą, autobusus. Taip galėsite prisidėti prie anglies dioksido mažinimo ore visame pasaulyje ir susipažinti su, kaip pasirodo, gera architektūra“.

Už geriausią inovatyvų statinį apdovanojimas buvo įteiktas rekonstruotos dviejų lygių sankryžos Marijampolėje architektui Mantui Mickevičiui. Kaip pažymėjo Reda Brandišauskienė, šis inžinerinis objektas apdovanotas už neįprastai didelį architekto indėlį.

Viešųjų ryšių skyrius

2017-10-23