Puslapis kraunamas...
Lietuvos Respublikos APLINKOS MINISTERIJA
Meniu kraunamas...
 
svetainės medis email print english
 

Aktualijos

Į nesąžiningus architektus – pro padidinamąjį stiklą

2016-10-14Vakar sostinės savivaldybėje buvo surengta urbanistinės etikos problemoms skirta apskritojo stalo diskusija. Joje aptarti klausimai aktualūs ir kitoms šalies savivaldybėms.

 „Urbanistinės etikos problemų neišspręsime kokiu nors vienu ar keliais teisės aktais. Tobulinant teisinį reguliavimą, reikia stiprinti institucijų, ypač savivaldybių, pastangas, – sako Aplinkos ministerijos Teritorijų planavimo, urbanistikos ir architektūros departamento direktorius Marius Narmontas. – Todėl kalbamės su visomis  savivaldybėmis, kad jos kuo atsakingiau elgtųsi vertindamos statinių projektus, išduodamos statybos leidimus“.

Vilniaus m. savivaldybėje vakar susirinkę savivaldybės, architektų bendruomenės, Aplinkos ministerijos, Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos atstovai aptarė atvejus, kai pradedami statyti komercinės ar rekreacinės paskirties pastatai vėliau išparduodami butais, kai grubiai pažeidžiami miesto bendrojo plano reikalavimai ir kt.

Susiklostė neigiama praktika, kad statant komercinį pastatą pastatoma iki dviejų kartų daugiau parduodamo ploto nei gyvenamojo. Be to, nereikia įrengti vaikų žaidimo aikštelių, numatyti mažesni automobilių stovėjimo vietų sklype poreikiai. Teisės aktai nedraudžia išparduoti pastato dalimis – viešbučių kambariais, apartamentais ar sanatorijų palatomis, tokiame pastate deklaruoti savo gyvenamąją vietą.

Vilniaus meras Remigijus Šimašius pasiūlė, kad nesąžiningi architektai, kurie gudraudami žada statyti viešbutį ar sanatoriją, o pastato daugiabučius, būtų įtraukiami į padidintos rizikos sąrašą, prarastų kvalifikacijos atestatus. Pasak mero, nieko neįtardami neteisėtai pastatytuose daugiabučiuose butus jau nusipirkę vilniečiai neturi tapti situacijos įkaitais, atsakomybę turės prisiimti verslininkai ir tokius spendimus priėmę tarnautojai.

Diskusijos dalyviai pritarė siūlymui įrašyti nesąžiningai veikiančias ir etiką pažeidusias verslo įmones ir projektuotojus į padidintos rizikos sąrašą. Kitaip tariant, į nesąžiningus architektus žvelgti pro padidinamąjį stiklą. Taip pat nutarta užtikrinti procesų viešumą, sudaryti galimybes jau projektų vertinimo pradžioje numatyti keletą barjerų, kurie leistų laiku pastebėti riziką.

Urbanistinės etikos problemoms spręsti Aplinkos ministerijoje sudaryta darbo grupė. Ši grupė, pasak jos vadovo Mariaus Narmonto, siūlys, kaip tobulinti teisės aktus siekiant didinti architektų atsakomybę, stiprinti valstybės institucijų veiklą užkertant kelią piktnaudžiauti teisinio reguliavimo spragomis.

Komunikacijos skyrius
2016-10-14