Puslapis kraunamas...
Lietuvos Respublikos APLINKOS MINISTERIJA
Meniu kraunamas...
 
svetainės medis email print english
 

Aktualijos

Paskutiniai klimato kaitos derybų maratono kilometrai sunkiausi

2013-11-22„Nors paskutiniai maratono kilometrai paprastai nebūna lengvi, tačiau Europos Sąjungos valstybės ir per paskutinį derybų etapą atkakliai sieks subalansuotų sprendimų rengiant 2015 m. pasaulinį susitarimą, didinant šalių įsipareigojimus laikotarpiui iki 2020 m. ir įgyvendinant jau priimtus įsipareigojimus“, – šiandien sakė ES valstybių delegacijai vadovaujantis aplinkos ministras Valentinas Mazuronis.

Vakar vėlai vakare, apibendrindamas prie pabaigos artėjančias dviejų savaičių tarptautines derybas klimato kaitos klausimais, jas su maratonu palygino ir JT klimato kaitos konferencijai Varšuvoje pirmininkaujančios Lenkijos aplinkos ministras Martin‘as Korolec‘as. Pasak jo, iki finišo konferencijos dalyviams liko įveikti vos du kilometrus.

Vakar aptarę klimato veiksmų finansavimo klausimus, konferencijos dalyviai pagaliau susitarė dėl programos atogrąžų miškų kirtimui ir nykimo sukeltai taršai mažinti finansavimo. Pasiekta pažangos derantis dėl klimato kaitos sukeliamos žalos ir netekčių valdymo mechanizmų. Vakar buvo derinamas tekstas dėl pasaulinio 2015 m. susitarimo. Šiame tekste ES atstovai vis dar pasigenda reikalavimo pateikti šiltnamio dujų išmetimų mažinimo tikslus ir atsisakymo naudoti fluorintas dujas, raginimo taikyti rinkos mechanizmus, tvarų žemės naudojimą ir kt.

„Nepaisant išsakytų trūkumų, susitarimo tekstas, prie kurio šiandien dar bus daug dirbama, nėra blogas, – kalbėdamas per ES valstybių koordinacinį susitikimą sakė aplinkos ministras Valentinas Mazuronis. – Šis tekstas, kaip ir kiti konferencijos priimti sprendimai, aiškiai nustato, kaip ir ką dar reikės padaryti per artimiausius metus, kad iki 2015 m. konferencijos Paryžiuje visos šalys būtų pasirengusios pasirašyti kokybiškai parengtą ir teisiškai privalomą tarptautinį susitarimą, kuris iš esmės pakeis situaciją mūsų planetoje“, – sakė ministras.

Šiandien per rytinį plenarinį posėdį Peru aplinkos ministras Manuel Pulgar-Vidal Otaróla ir Prancūzijos užsienio reikalų ministras Laurent Fabius jau pristatė būsimas JT klimato kaitos konferencijas Limoje ir Paryžiuje ir kvietė pasaulio valstybes aktyviai joms ruoštis. Vėlyvą popietę prasidėsiantis baigiamasis konferencijos plenarinis posėdis ir derybos gali užsitęsti iki gilios nakties, kol bus pasiekti visoms šalims priimtini susitarimai.

Šiandien tarp konferencijos posėdžių ministras Valentinas Mazuronis, susitikęs su Lenkijos aplinkos viceministru Piotr’u Woźniak’u, kuris yra ir vyriausiasis šalies geologas, trumpai aptarė skalūnų dujų žvalgymo ir gavybos klausimus, teisinio šios veiklos reguliavimo perspektyvas Europos Sąjungoje ir valstybėse narėse. Skalūnų dujų įsisavinimas yra naujojo Lenkijos aplinkos ministro Maciej‘aus Grabowski‘o, kuris prisieks jau kitą trečiadienį, prioritetinė veiklos kryptis, todėl susitikimo metu sutarta ministerijų lygiu nuolat keistis informacija šiuo abiem šalims aktualiu klausimu.

Visuomenės informavimo skyrius
2013-11-22